Muzeum Trhové Kamenice se nachází na Raisově náměstí u kostela sv. Filipa a Jakuba v budově bývalé fary – č.p. 1. Návštěvníky zve k prohlídce stálé expozice „Výroby vánočních ozdob v Železných horách“ včetně vzorkovny a také k prohlídce expozice zachycující život zdejších obyvatel. Častým cílem malých výletníků a jejich rodičů je strašidelné sklepení a různé výstavy, které tu probíhají v letních měsících.
Zřizovatel muzea je Úřad městyse Trhová Kamenice.
Otevřeno:
červen: sobota, neděle 12.00–16.00 hod.
červenec, srpen: úterý až neděle 10-11.30, 12.00–16.00 hod.
Skupiny si mohou objednat prohlídku i mimo provozní dobu na tel. čísle úřadu 469333101, 469315572.
VSTUPNÉ: dospělí, děti : 50,- Kč strašidelné sklepení: 10,- Kč
Jak to bylo na začátku:
Při oslavách 140. výročí povýšení městyse Trhové Kamenice na město, vzklíčila v jejich organizátorech myšlenka na využití farní budovy. První část – vybudování důstojné obřadní síně – již byla dokončena. Druhou částí bylo zřízení Muzea Trhové Kamenice, kterou inspirovala výstavka, uspořádaná v roce 1993 v budově Radnice. O zřízení muzea bylo rozhodnuto obecním zastupitelstvem a starostou panem Janem Svobodou v roce 2002. Tím se stal Obecní úřad v Trhové Kamenici zřizovatelem muzea. To bylo slavnostně otevřeno dne 5. července 2003, při oslavách 150. výročí jmenování Trhové Kamenice městem.
Muzeum samotné je umístěno v budově bývalé fary na Raisově náměstí č.p. 1. Tato budova byla původně tvrzí, a jejím prvním známým majitelem byl vladyka Beneš z Kocůrova. Zásluhou pozdějšího držitele trhovokamenického statku, hraběte Josefa Františka z Schönfeldu, byl v roce 1712 vkusně upraven kostel, obnoven farní úřad a faráři postoupena jako jeho sídlo stará panská tvrz, o které se však ještě v roce 1717 píše, že „je nově rozestavěná, však nedostavěná“. Farářem zde byl počátkem září 1712 instalován Johan Adam Paulín, první farář, používající bývalou tvrz, jako faru. Posledním farářem na trhovokamenické faře byl Dp. P. Josef Ranecký, který z Trhové Kamenice odešel v roce 1975 do Přibyslavi, kde byl ustanoven do děkanského úřadu.
Od té doby budova chátrala a zůstávala majetkem církve bez využití. Tak tomu bylo až do roku 2001, kdy budovu staré tvrze-fary získala obec Trhová Kamenice, která zahájila její rekonstrukci.
Realizační tým:
- Hospodka Bohumil – vedoucí týmu
- Svoboda Jan – bývalý starosta obce a vedoucí Komise pro oslavy 150. výročí jmenování Trhové Kamenice městem
- Kábele Pavel – starosta Obce Trhové Kamenice
- Čermáková Dana
Členové realizačního týmu:
- manželé Malinovi, Němec Karel, Němec Václav, Novák Jaromír, Šmahel Ivan a Vápeníková Nataša
Vlastní expozice muzea
Vlastní muzejní expozice se snaží zachytit obraz života na Horácku se zaměřením na obec Trhovou Kamenici. Vstupnímu sálu dominují prapory trhovokamenických spolků – Vzdělávací besedy Neruda, jejímž spoluzakladatelem byl spisovatel Karel Václav Rais, Sboru dobrovolných hasičů a Sokola. Na výstavních panelech se může návštěvník seznámit s historií Trhové Kamenice.
V dalším sále jsou umístěny staré dekrety, dokumenty a tisky. Je zde dekret císaře Josefa I. z roku 1711, udělující Trhové Kamenici právo dalších „jarmarků výročních“, výsadní list hraběte Františka ze Schönfeldu, potvrzující trhovokamenickým cechům jejich až do té doby získané výsady a práva a dekret Marie Terezie, potvrzující platnost všech výsad udělěných Trhové Kamenici dřívějšími panovníky.
Naleznete zde i kovovou pokladnu, kterou tu za třicetileté války zapomněla švédská vojska a hned tři moždíře, jejich střelba vítala vzácné návštěvy města a z nichž se tu střílelo vždy o Božím těle.
Velká část prvního výstavního sálu je věnována ukázkám dobového nábytku, doplňků a šatstva.
Druhý – velký – sál je věnován Sokolu, Sboru dobrovolných hasičů, Vzdělávací besedě Neruda, vlasařství na trhovokamenicku, trhovokamenické Kampeličce, odboji za druhé světové války a ukázkám starého nářadí, nádobí a nástrojů. Součástí tak zvaného pánského koutku je i ukázka skla z hutě v Horním Bradle. Jsou tu umístěny i stručné životopisy čestných občanů a význačných osobností Trhové Kamenice.
Velká je ukázka strojů, nástrojů a nářadí. Vesměs všechno bylo potřeba k běžnému dennímu životu na chalupě i na statku.
Třetí, malý, sál muzea – bývalá kaplanka – je věnován historii trhovokamenické školy.
Seznámíte se tu s řídícími učiteli, řediteli i učiteli naší školy. Naleznete tu stará vysvědčení a fotografie žáků, ale i staré školní pomůcky a učebnice. Část expozice je věnována spisovateli Karlu Václavu Raisovi, jehož prvním učitelským působištěm byla právě škola v Trhové Kamenici. Nechybí ani staré odborné tisky pro vyučující.
A jsme opět ve vstupním sále. Tato jeho část je věnována současnosti a budoucnosti Trhové Kamenice.
Sál je rovněž využíván pro krátkodobé výstavky.
Sponzoři:
- Daniel Morávek
TRUHLÁŘSTVÍ MORÁVEK DANIEL
5. května 41
Trhová Kamenice - Zdeněk Kopecký
ZAHRADNICTVÍ KOPECKÝ ZDENĚK
Husova 181
Trhová Kamenice - Karel Němec
SOUKROMÝ ZEMĚDĚLEC
Raisovo náměstí 59
Trhová Kamenice - Jaromír Novák
NOVÁK & SPOL.
Uhelná 868
Hradec Králové - Ladislav Prachař
SEDLÁŘSTVÍ, ČALOUNICTVÍ, OPRAVA OBUVI
Raisovo náměstí 54
Trhová Kamenice - Jaroslav Zdražil
UMĚLECKÉ KOVÁŘSTVÍ
5. května 258
Trhová Kamenice - Josef Vaňáč
učitel ve výslužbě
Hlinsko v Č.